
Matematyka - stacjonarne 2-letnie studia II stopnia - rekrutacja uzupełniająca
Kierunki
Jednostki prowadzące
- Uniwersytet w Białymstoku
- Wydział Matematyki
adres:
ul. K. Ciołkowskiego 1M, 15-245 Białystok pokój: 3005 Biuro Rekrutacyjne przyjmuje interesantów:
godziny pracy: 10.00-14.00
telefon: 85 738 8278
e-mail: rekrut@math.uwb.edu.pl
Zapisy
Limit miejsc
Język wykładowy
Opis
Studia na kierunku matematyka dostarczają ogólną wiedzę matematyczną i kształtują umiejętności umożliwiające absolwentowi samodzielne doskonalenie się w zakresie matematyki i jej zastosowań, a także osiąganie kwalifikacji do zajmowania stanowisk pracy, na których zdobyta wiedza, umiejętności i gotowość do samokształcenia się są istotnym walorem uprzywilejowującym naszego absolwenta na rynku pracy. Wykształcenie u absolwentów matematyki umiejętności analitycznego i syntetycznego myślenia, pozwala na niestandardowe podejście do rozwiązywania różnych praktycznych i teoretycznych problemów.
KWALIFIKACJE ABSOLWENTA
Absolwent studiów matematycznych 2-go stopnia o specjalizacji matematyka teoretyczna ma odpowiednio ugruntowaną wiedzę i umiejętności predysponujące go do podjęcia kariery naukowej w zakresie dowolnego z działów matematyki teoretycznej oraz najszerzej rozumianych zastosowań matematyki, z ekonomią, ekonometrią i informatyką teoretyczną, włącznie.
Absolwent studiów 2-go stopnia o specjalizacji matematyka finansowa, oprócz pogłębionych umiejętności i wiedzy ściśle matematycznej, potrafi zastosować te umiejętności do zagadnień związanych z szeroko rozumianymi problemami finansowymi (od bankowości, poprzez ubezpieczenia, aż do zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach). Potrafi poprawnie postawić odpowiedni problem, gdy trzeba uogólnić go, następnie rozwiązać, wykazać poprawność tego rozwiązania i w przystępny sposób uzasadnić to zainteresowanym współpracownikom nie będącym matematykami.
Student studiów 2-go stopnia ma również możliwość realizacji ścieżki umożliwiającej zdobycie kwalifikacji pedagogiczno-psychologicznych oraz uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela matematyki.
Przed absolwentami obu specjalizacji stoi możliwość uzyskiwania uprawnień państwowych w zakresie takich zawodów jak: aktuariusz, broker ubezpieczeniowy i doradca podatkowy.
Wybrane przedmioty objęte planem studiów
Wszystkie specjalizacje
Teoria miary i całki, Topologia, Analiza funkcjonalna, Procesy stochastyczne, Matematyka po angielsku, Metody numeryczne.
Matematyka teoretyczna
Geometria różniczkowa, Algebra i teoria liczb, Równania różniczkowe cząstkowe, Mechanika analityczna, Logika matematyczna, Metody fizyki matematycznej.
Matematyka finansowa
Analiza zespolona, Probabilistyka, Równania różniczkowe i różnicowe, Teoria gier, Statystyka matematyczna, Teoria opcji, Elementy rachunkowości i finansów.
Warunki ukończenia studiów:
Warunkiem ukończenia studiów jest zaliczenie wszystkich przewidzianych Programem Studiów modułów.
Studia kończą się obroną pracy magisterskiej oraz egzaminem magisterskim.
Uzyskany tytuł zawodowy: magister.
Zasady kwalifikacji
W postępowaniu rekrutacyjnym będą brane pod uwagę:
- ocena na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia (studiów drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich) na kierunkach należących do dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych (dyscypliny: matematyka, nauki fizyczne, informatyka)
- średnia arytmetyczna ocen ze studiów,
- kierunek preferowany - matematyka.
Zasady rekrutacji i sposób przeliczania punktów
- Podstawą kwalifikacji na studia drugiego stopnia jest złożenie przez kandydata wymaganych dokumentów.
- Do postępowania kwalifikacyjnego będą dopuszczeni kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia (studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich).
- Jeżeli podstawą przyjęcia na studia jest ostateczny wynik studiów (ocena na dyplomie) lub ostateczny wynik studiów i średnia ocen ze studiów pierwszego stopnia (drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich), to:
- ocena z dyplomu przy kwalifikacji przeliczana będzie na punkty w następujący sposób:
5,0 - 100 pkt.
4,5 - 80 pkt.
4,0 - 60 pkt.
- ocena z dyplomu przy kwalifikacji przeliczana będzie na punkty w następujący sposób:
(liczba słów w pełnym opisie: 506)
Dodatkowe dokumenty
Od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia wymagane są następujące dokumenty:
1) ankieta osobowa (wydrukowana z systemu IRK), zawierająca imię (imiona) i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL, a w przypadku jego braku – nazwę i numer dokumentu tożsamości, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji,
2) poświadczona przez uczelnię (na podstawie przedłożonego oryginału):
– kopia świadectwa dojrzałości albo kopia świadectwa dojrzałości i zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów w przypadku kandydata na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie,
– kopia dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich, w przypadku kandydata na studia drugiego stopnia,
3) zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, stwierdzające brak przeciwwskazań do studiowania na wybranym kierunku (dotyczy kierunków: biologia, biologia z przygotowaniem pedagogicznym, chemia, chemia kryminalistyczna i sądowa, ekobiznes, jakość i bezpieczeństwo środowiska, mikrobiologia),
4) do wglądu własny dokument tożsamości, a w przypadku gdy dokumenty kandydata dostarcza jego pełnomocnik powinien on okazać własny dokument tożsamości oraz kopię dowodu tożsamości kandydata,
5) podanie o wydanie Elektronicznej Legitymacji Studenckiej (wydrukowane z systemu IRK) [kolorowe zdjęcie do ELS w postaci pliku JPG o wymiarach 300x375 px (20x25mm) w rozdzielczości 300 dpi],
6) deklaracja językowa (wydrukowana z systemu IRK) – dotyczy kierunków studiów, na których lektorat języka obcego obowiązuje od pierwszego roku studiów,
7) pełnomocnictwo do złożenia dokumentów, w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią,
8) zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie studiów
(liczba słów w pełnym opisie: 1170)