
Biologia - stacjonarne 2-letnie studia II stopnia
Kierunki
Jednostki prowadzące
Zapisy
Limit miejsc
Język wykładowy
Opis
Kierunek studiów Biologia o profilu ogólnoakademickim należy do obszaru kształcenia w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, w dyscyplinie nauk biologicznych.
Na kierunku Biologia studiach drugiego stopnia oferowane są następujące bloki specjalnościowe:
- Biologia molekularna – 1095 godz. + 80 godz. praktyki zawodowej
- Biologia sądowa – 1095 godz. + 80 godz. praktyki zawodowej
- Biologia środowiskowa – 1095 godz. + 80 godz. praktyki zawodowej
- Mikrobiologia z biotechnologią – 1095 godz. + 80 godz. praktyki zawodowej
Student studiów drugiego stopnia kierunku Biologia nabywa rozszerzoną, w stosunku do studiów pierwszego stopnia, wiedzę biologiczną w zależności od wybranego do realizacji bloku.
Blok: Biologia molekularna
Realizacja bloku Biologia molekularna pozwala na poszerzenie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych zdobytych na studiach pierwszego stopnia w zakresie biologii molekularnej np. genetyki i biofizyki molekularnej, enzymologii, filogenezy molekularnej, bioinformatyki, a także paleobiologii. Podstawową grupę zajęć stanowią praktyczne zajęcia laboratoryjne w ramach przedmiotów obowiązkowych i fakultatywnych z wykorzystaniem technik molekularnych z elementami nanotechnologii, przygotowujące absolwenta do podjęcia pracy w laboratoriach badawczych i przemysłowych.
Blok: Biologia sądowa
Realizacja bloku Biologia sądowa umożliwia zapoznanie studentów z najnowszymi osiągnięciami w zakresie nauk biologicznych, które mogą być wykorzystywane w sądownictwie i kryminalistyce. Absolwent otrzyma obszerną wiedzę z zakresu genetyki człowieka, genetycznych podłoży zachowań patologicznych człowieka, osmologii, genetyki sądowej, metod analizy genomów, kryminalistyki czy daktyloskopii. Zdobędzie umiejętności samodzielnego pozyskiwania materiału biologicznego w miejscu zdarzenia i odpowiedniej jego interpretacji, oznaczania materiału biologicznego, analizowania materiału kostnego, rozpoznawania gatunków prawnie chronionych, gatunków roślin trujących i narkotycznych, przeprowadzania analiz genetycznych i biochemicznych (typowanie i zabezpieczanie dowodów i śladów biologicznych). Zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą absolwentom na przygotowanie ekspertyz sądowych powstałych na bazie zebranego i zabezpieczonego materiału biologicznego (przygotowanie opinii sądowych i procesowe aspekty pracy biegłego). Osiągane efekty kształcenia pozwolą absolwentowi na podjęcie pracy w laboratoriach biologicznych, chemicznych, czy kryminalistycznych policji oraz podejmowania współpracy z policją, prokuratorami i lekarzami medycyny sądowej.
Blok: Biologia środowiskowa
Wybór bloku Biologia środowiskowa skutkuje poszerzeniem wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w zakresie zagadnień dotyczących związków środowiska abiotycznego z przyrodą ożywioną. Jest realizowane w ramach takich przedmiotów, jak gleboznawstwo, ekologia roślin, fitosocjologia, toksykologia środowiska, mikrobiologia środowiska. Student uczestniczy w licznych zajęciach terenowych, co przygotowuje go do podejmowania pracy zarówno w terenie, jak i w laboratorium.
Blok: Mikrobiologia z biotechnologią
Student bloku mikrobiologia z biotechnologią poszerza swoją wiedzę umożliwiającą mu poznanie, rozumienie i interpretowanie procesów biologicznych i biotechnologicznych zachodzących przy współudziale mikroorganizmów. Ponadto jest przygotowany do posługiwania się aparaturą diagnostyczną i badawczą oraz nabywa umiejętności pracy z materiałem biologicznym w laboratoriach diagnostycznych służby zdrowia (na stanowiskach, na których nie są wymagane uprawnienia diagnosty laboratoryjnego w rozumieniu Ustawy o diagnostyce laboratoryjnej), w placówkach weterynaryjnych, ochrony przyrody i środowiska, a także w laboratoriach badawczych przemysłu spożywczego, farmaceutycznego i kosmetycznego.
Wymagania wstępne (oczekiwane kompetencje kandydata w przypadku studiów drugiego stopnia)
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia drugiego stopnia kierunku Biologia powinien legitymować się dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia i spełniać wymagania rekrutacyjne zgodne z odpowiednią uchwałą Senatu Uniwersytetu w Białymstoku w sprawie warunków i trybu rekrutacji.
Kandydat na studia drugiego stopnia powinien posiadać wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne zgodne z opisem efektów kształcenia określonych dla studiów pierwszego stopnia w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych o profilu ogólnoakademickim.
Przedmioty objęte planem studiów zostały uporządkowane w następujących modułach:
Moduł ogólnouczelniany obejmuje kształcenie w zakresie języka obcego i przedmiotów z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych;
Moduł podstawowy obejmuje kształcenie w zakresie planowania badań i opracowywania ich wyników, w skład modułu wchodzą przedmioty: statystyka, metodologia nauk przyrodniczych, technologie informacyjne oraz bioetyka;
Moduł kierunkowy – obejmuje przedmioty z zakresu biologii ogólnej takie jak biogeografia i biologia ewolucyjna;
Moduł specjalnościowy – Biologia molekularna
W bloku proponowane są następujące przedmioty obowiązkowe: techniki molekularne w biologii, enzymologia, paleobiologia, biofizyka molekularna z elementami nanotechnologii, bioinformatyka, filogenetyka, genetyka molekularna oraz przedmioty do wyboru, w tym wykłady monograficzne.
Moduł specjalnościowy – Biologia sądowa
W tym bloku proponowane są następujące przedmioty obowiązkowe: grzyby i rośliny trujące, lecznicze i halucynogenne, typowanie i zabezpieczanie śladów biologicznych, analiza substancji śladowych, genetyka molekularna, genetyka sądowa, kryminalistyka, przygotowanie opinii sadowych i procesowe aspekty pracy biegłego oraz przedmioty do wyboru, w tym wykłady monograficzne.
Moduł specjalnościowy – Biologia środowiskowa
W tym bloku proponowane są następujące przedmioty obowiązkowe: mikrobiologia środowiska, gleboznawstwo, alternatywne źródła energii, toksykologia środowiska, ochrona wód, ekologia roślin i fitosocjologia oraz przedmioty do wyboru, w tym wykłady monograficzne.
Moduł specjalnościowy – Mikrobiologia z biotechnologią
W tym bloku proponowane są następujące przedmioty obowiązkowe: metody analityczne w mikrobiologii i biotechnologii, kultury in vitro, genetyka mikroorganizmów, immunopatologia, genetyka mikroorganizmów, mikrobiologia kliniczna, filogeneza molekularna oraz przedmioty do wyboru, w tym wykłady monograficzne.
Moduł dyplomowy
Obejmuje przedmioty służące przygotowaniu eksperymentalnej pracy magisterskiej, są to pracownia specjalizacyjna I, pracownia specjalizacyjna II oraz seminarium magisterskie.
Moduł praktyk zawodowych
Obejmuje 2 tygodnie praktyki zawodowej odbywanej po semestrze 2.
System punktowy ECTS.
Łączna liczba punktów ECTS konieczna do uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi kształcenia: 181 punkty.
Kwalifikacje absolwenta
Absolwent będzie przygotowany do pracy w laboratoriach badawczych, analitycznych i diagnostycznych w zakresie wykonywania podstawowej analityki oraz prowadzenia podstawowych prac badawczych wykorzystujących materiał biologiczny, np. w przemyśle, placówkach ochrony przyrody i medycznych. Zdobyte umiejętności pozwolą na podjęcie pracy w instytucjach czynnej ochrony przyrody, referatach ochrony środowiska urzędów różnego szczebla i innych.
Tytuł zawodowy uzyskiwany przez absolwenta
Po ukończeniu studiów absolwent uzyskuje tytuł magistra biologii.
Zasady kwalifikacji
W postępowaniu rekrutacyjnym będą brane pod uwagę:
ocena na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia (studiów drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich) na kierunkach należących do dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych (dyscypliny: nauki biologiczne, nauki o Ziemi i środowisku), medycznych i nauk o zdrowiu (dyscypliny: nauki farmaceutyczne, nauki medyczne, nauki o zdrowiu), rolniczych (dyscypliny: nauki leśne, rolnictwo i ogrodnictwo, technologia żywności i żywienia, weterynaria, zootechnika i rybactwo), inżynieryjno-technicznych (dyscypliny: inżynieria biomedyczna, inżynieria środowiskowa, górnictwo i energetyka),
– kierunek preferowany – biologia.
Zasady rekrutacji i sposób przeliczania punktów
- Podstawą kwalifikacji na studia drugiego stopnia jest złożenie przez kandydata wymaganych dokumentów.
- Do postępowania kwalifikacyjnego będą dopuszczeni kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia (studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich).
- Jeżeli podstawą przyjęcia na studia jest ostateczny wynik studiów (ocena na dyplomie) lub ostateczny wynik studiów i średnia ocen ze studiów pierwszego stopnia (drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich), to:
- ocena z dyplomu przy kwalifikacji przeliczana będzie na punkty w następujący sposób:
5,0 - 100 pkt.
4,5 - 80 pkt.
- ocena z dyplomu przy kwalifikacji przeliczana będzie na punkty w następujący sposób:
(liczba słów w pełnym opisie: 547)
Dodatkowe dokumenty
Od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia wymagane są następujące dokumenty:
1) ankieta osobowa (wydrukowana z systemu IRK), zawierająca imię (imiona) i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL, a w przypadku jego braku – nazwę i numer dokumentu tożsamości, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji,
2) poświadczona przez uczelnię (na podstawie przedłożonego oryginału):
– kopia świadectwa dojrzałości albo kopia świadectwa dojrzałości i zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów w przypadku kandydata na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie,
– kopia dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich, w przypadku kandydata na studia drugiego stopnia,
3) zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, stwierdzające brak przeciwwskazań do studiowania na wybranym kierunku (dotyczy kierunków: biologia, biologia z przygotowaniem pedagogicznym, chemia, chemia kryminalistyczna i sądowa, ekobiznes, jakość i bezpieczeństwo środowiska, mikrobiologia),
4) do wglądu własny dokument tożsamości, a w przypadku gdy dokumenty kandydata dostarcza jego pełnomocnik powinien on okazać własny dokument tożsamości oraz kopię dowodu tożsamości kandydata,
5) podanie o wydanie Elektronicznej Legitymacji Studenckiej (wydrukowane z systemu IRK) [kolorowe zdjęcie do ELS w postaci pliku JPG o wymiarach 300x375 px (20x25mm) w rozdzielczości 300 dpi],
6) deklaracja językowa (wydrukowana z systemu IRK) – dotyczy kierunków studiów, na których lektorat języka obcego obowiązuje od pierwszego roku studiów,
7) pełnomocnictwo do złożenia dokumentów, w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią,
8) zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie studiów
(liczba słów w pełnym opisie: 1170)